Aktivity

v okolí

co vidět nejen v GOROLII      

                   

Gorolie je nádherná kopcovitá krajina, nacházející se v nejvýchodnější části Těšínských Beskyd. Náš hotel leží uprostřed této krajiny na bývalé solné cestě, po které kdysi putovaly z Krakowa vozy naložené solnými kameny. Z této pradávné cesty je nyní cyklostezka pojmenovaná "Greenways Krakow - Morava - Wien". Vydáte-li se po ní jakýmkoli směrem, zjistíte, že z ní odbočuje řada cyklotras a turistických cest, které Vás provedou okolní krajinou a vyvedou Vás na zdejší vrcholy. Stezky, jak cyklo, tak turistické jsou dobře značené, nenáročné a z mnoha míst se dá kochat krásnými výhledy.

‎ 

 LYŽOVÁNÍ 

Skiareál Kempaland - 15% sleva pro ubytované

Na Kempě, kopci u hotelu, bylo kdysi vybudováno zázemí proti vpádu cizích nájezdníků. Nyní tento kopec " cizí nájezdníky " vítá vybudovaným zázemím zejména pro zimní radovánky. Kempaland je skiareál s umělým zasněžováním a je vhodný zejména pro rodiny s dětmi. Hlavní sjezdovka je dlouhá cca 700m. Děti se můžou učit lyžovat na malé sjezdovce, kde je nahoru vytáhne nekonečné lano. Kousek vedle je větší sjezdovka, kde se děti pohodlně vyvezou nahoru na pásu nebo "pomě". Funguje zde lyžařská škola a půjčovna lyží. Díky vhodné orientaci sjezdovky a velkému množství sněhu se u nás lyžuje obvykle do konce března.

Skiareál Złoty Gruń 7km

Lyžařské středisko Istebna — Zlatý Grúň (Istebna — Złoty Groń) se řadí mezi nejmodernější rodinná střediska ve slezských Beskydech. Nachází se v blízkosti centra obce Istebna a využívá specifického mikroklimatu oblasti, díky němuž se sníh na svazích střediska uddrží od listopadu až do května.

Milovníci zimních sportů mají na Zlatém Grúni k dispozici široké sjezdovky, pravidelně upravované, zasněžované a osvětlené. Na vrchol sjezdovek lyžaře dopraví expresní 6-sedačka švýcarské firmy BMF o délce 800 metrů s převýšením 69 metrů. Lyžaři mají k dispozici i menší lyžařský vlek dlouhý 290 metrů. Samozřejmostí je bezplatné parkoviště a čtyři stravovací zařízení.

Začátečníci

Pro rodiny s dětmi středisko připravilo Sněžný park Medvěda bílého. Nabízí denní animační aktivity pro děti, je vybaven bezplatným mini lyžařským vlekem, barevnými postavičkami a jinými atrakcemi. Výuka tu probíhá v ohrazené zóně s maximální bezpečností.

 

                 

 

 ZIMNÍ TURISTIKA

        Stožek - Výhledy do Polska                             Běžkování pod Gírovou

                    Na Filipce                                   Bahenec - světla areálu Kempaland

Okolní hřebeny hor skýtají širokou škálu možností, jak si užívat  zimní radovánky a sporty. Můžete vyrazit na lyžovačku na protější sjezdovku nebo do blízkých lyžařských středisek (5km - Zagroň PL), naskočit do běžek a vychutnat si panoráma zdejší nádherné krajiny nebo nasadit sněžnice a toulat se, jen tak volným terénem.

IN-LINE STEZKA

Náučná in-line fitess stezka, která leží přímo u hotelu nabízí svým návštěvníkům nejen liniový prostor ke sportu a aktivnímu odpočinku, ale i dvě venkovní fitness centra. Ta jsou umístěna na odpočívadlech podél stezky. Obsahují 14 venkovních posilovacích a strečinkových strojů.

TROJMEZÍ-HRČAVA 6km

Od roku 1995 je toto místo označeno třemi žulovými monolity (český má nadmořskou výšku 555,04 m, polský 556,17 m a slovenský 557,61 m). V rámci zpřístupnění Trojmezí byly v červenci roku 2007 břehy strže na polsko-slovenské hranici spojeny 18 m dlouhým mostem pro pěší a prohlubeň na česko-polské hranici taktéž dřevěným můstkem asi 5 m dlouhým.

Přístup: 2 km od centra Hrčavy po žluté turistické značce nejprve sjedeme , abychom pak z údolí mírně vystoupali  k Trojmezí (555 m).

V Hrčavě najdete rovněž malé vesnické muzeum, dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936 a Lurdskou jeskyni s pramenem.V lokalitě zvané Za Vrškem stojí tři symbolické žulové monolity o výšce 210 cm, poblíž je kryté odpočívadlo.

GÍROVÁ 5km  Turisty hojně vyhledávaný vrchol v katastru obce Bukovec. Hora, která se podle jedné z legend původně jmenovala Jírová ( Jurowa Góra ), protože se zde údajně ukrýval zbojník Jura Jurášek po zradě Ondráše. Vrchol Gírové leží na nejkratším hřebeni Beskyd a tento hřeben je zároveň i rozvodím mezi Baltským a Černým mořem. Na Gírové se nachází i takzvané Čertovy Mlýny, seskupení štěrbinových pseudokrasových jeskyní.V jedné z těchto jeskyní se určitě skrývá poklad lakomého Žida z Lanckorony, kterého zde okradl a zabil zbojník Ondráš se svými druhy. Z vrcholu hory jsou nádherné výhledy do okolí, zvláště na pohoří Malá Fatra, která je zde "jako na dlani". Kousek pod vrcholem stojí turistická chata Gírová.   

                                                                    

              Pokoukání z Gírové

 

NEJVÝCHODNĚJŠÍ BOD ČR  3km

Lehkou procházkou od hotelu dorazíte k naučné stezce jejimž cílem jsou souřadnice 49° 33´ 02.10521“N (severní šířka) a 18° 51´ 33.31399“ E (východní délka), jsou to souřadnice nejvýchdnějšího bodu ČR. Na trase naučné stezky je postupně umístěno několik informačních tabulí o místních zajímavostech a specifikách. Dočtete se, že naučný chodník vede významnou lokalitou rašelinné květeny, takže zde můžete narazit na orchidej či hořec. Dočtete se o hrdých a tvrdě pracujících Gorolech, žijících ve zdejším kraji, kteří když s vámi začnou mluvit zdejším nářečím, budete jen ztěží rozumět jedinému slovu.

 

 

 

 

KURLOK 

V sousední obci, polské Jistebné se dochovalo starodávné dřevěné horalské (gorolské) stavení - KURLOK. Toto stavení slouží nyní jako muzeum a jeho hlavní zvláštostí jsou tzv. kurlavá, neboli dymná kamna, ze kterých kouř vycházel dovnitř místnosti, neboť toto stavení nemělo komín. Kouř z kurné jizby obvykle vycházel dveřmi do síně pod střechu a spárami či pod dveřmi ven. Několik původních a zachovalých dřevěných stavení, avšak již s komínem, naleznete i procházkou po Bukovci nebo Hrčavě.

 

 

 

Prales Mionší cca 20km

Chráněná přírodní rezervace, svou rozlohou necelých 170 ha patří k největším v ČR, nachází se mezi obcemi Dolní a Horní Lomná. Naučnou stezku tvoří 7 km dlouhý okruh s převýšením 330 m a 10 zastávek s informačními panely. Pouze pro pěší. Sezónní přístupnost od 1. 6. - 15. 9.

Vápenné pece

Technická památka, jejíž vznik se datuje do 19. století v souvislosti s těžbou železné rudy a poté těžbou vápence. Návštěvník může spatřit dvě pece, první starší z kamene a druhou mladší cihlovou. Vápenné pece se nacházejí v obci Vendryně.

Středověké opevnění Šance a kamenné koule Megoňky cca 20km

„Jablunkovský průsmyk byl znám okolním národům již odedávna ...“
... vedla tudy prý od pradávna cesta z Uher do severních slovanských zemí. Již za časů římského císařství táhly tudy ozbrojené tlupy římských vojáků s obchodními výpravami...

 

Zážitkové centrum URSUS

Světem dávné přírody, velkých šelem i historie vzniku Beskyd Vás provede zážitkové centrum Ursus v Dolní Lomné, kde si můžete medvěda důkladně prohlédnout i ohmatat v dřevěné podobě. Zde můžete shlédnout 3D film o Beskydech či si prohlédnout velký model Beskyd.     www.ursuscentrum.cz